Najczęściej zadawane pytania

Jak szybko może być zbudowany dom z paneli SIP? 
Montaż domu z pojedynczych paneli na gotowym fundamencie trwa około 2 tygodni. W przypadku prefabrykacji gotowych ścian okres ten ulega radykalnemu skróceniu i w zależności od stopnia skomplikowania projektu może trwać 3 dni!. Pełen cykl budowy łącznie z zewnętrznym i wewnętrznym wykończeniem trwa zwykle około trzech miesięcy.
Jak wytrzymale są konstrukcje z paneli SIP? 
Ze względu na monolityczne przyleganie panel SIP może wytrzymać obciążenie pionowe do 10 ton i obciążenie poprzeczne 2 tony na 1 m2 (dla domków 350 kg na 1 m2 są wystarczające). W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z tego typu paneli wznoszone są nawet 5-piętrowe budynki! Z uwagi na bardzo dużą wytrzymałość takich domów masowo budowane są one w regionach aktywnych sejsmicznie.
Jak bezpieczne są domy wykonane z paneli SIP? 
Sanitarno-epidemiologiczne badanie potwierdza brak takich substancji jak sterol, formaldehyd, fenol, diizocyjanian toluenu, butanol, octan etylu. W krajach rozwiniętych z takich paneli używa się do budowy szpitali, ośrodków dla osób starszych, standardy takich budynków są znacznie wyższe niż normalnie. Konstrukcje z paneli SIP spełniają najwyższe wymagania dla budynków mieszkalnych.
Jaka jest przewodność cieplna ścian z paneli SIP? 
Budynki wybudowane w kanadyjskiej technologii, posiadają wyjątkowe właściwości energoszczędne. Latem jest chłodno w środku, w zimie, a nawet w środku zimy, jest ciepło i przytulnie. Koszty ogrzewania są kilkakrotnie zmniejszone w porównaniu z tymi, dla standardowego domu murowanego.
Według przeprowadzonych badań przenikanie ciepła dla panelu o grubości 164 mm jest porównywalna z przenikaniem ciepła dla muru o grubości 2,9 m. Tak więc różnica jest ogromna, a co za tym idzie nie ma potrzeby aby właściciel domu kupował mocny i kosztowny system ogrzewania. Pod względem oszczędności energii właściwości paneli SIP zdecydowanie przewyższają inne materiały stosowane w budowie domków.
Jaki rodzaj wykończenia może być stosowany w budynkach wykonanych z paneli SIP? 
Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące prac wykończeniowych i materiałów jeśli chodzi o dach, fasady i wnętrza. Dla dachów mogą zostać użyte praktycznie wszystkie dostępne na rynku materiały do pokrycia dachu (blacho dachówka, gonty, dachówki z materiałów kompozytowych, dachówki ceramiczne etc.). Na zewnątrz mogą być używane różnego rodzaju tynki, cegły dekoracyjne, kamienie, drewno. Dla wnętrz mogą być użyte płyty gipsowo-kartonowe (zalecane), tynki dekoracyjne, tapety, boazeria. Ściany domków są idealnie proste, a zatem nie wymagają żadnego dodatkowego wyrównania, tak wiec można tutaj zaoszczędzić na robotach wykończeniowych i materiałach.
Jaka jest trwałość takich domów? 
W Finlandii, Kanadzie, USA i innych krajach europejskich stoją domki zbudowane z płyt warstwowych ponad 50 lat temu. Badanie ich obecnego stanu pokazuje, że mogą być wykorzystywane przez ponad 100 lat I więcej.
Jak montować okna i drzwi w budynkach z paneli SIP? 
Zgodnie z powszechną technologią.
Otwory okienne i drzwiowe są wykonane fabrycznie, więc są gotowe do instalacji okien i drzwi przewidzianych w projekcie, wg którego wykonywany jest dom.
Czy można dostosowywać projekty modelowe? 
Tak. Ale zmiany nie powinny kolidować z istniejącym w budownictwie normami i przepisami.
Jaka jest wysokość sufitu w domach z paneli SIP? 
Wysokość sufitu może być zarówno 2,5 m jak i 2,8 m (standardowy rozmiar). W niektórych przypadkach może być różny.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij